District Navigation

Main Navigation

BreadCrumb

2020-2021 OLHS Clubs and Activities

Clubs

Active Minds of Liberty High School
Advisor
Sarah Saneholtz


Arts In Action
Advisor
Shannon Mitchell


Biology Olympiad
Advisor
TBD


Caring Cards Club
Advisor
Angela Tremmel


Chess Club 
Advisor
James Kim


Cinema Club 
Advisor
Corey Aumiller


Clinic At A Time
Advisor
Jonathan Scherner


Creating Joy
Advisor
Katrina Ellis 


Dance Team 
Advisors
Rachel Tyran
Michele Basil


Diversity and Inclusion Club 
Advisor
Nance Heckman


Embroidery and Sewing Club
Advisor
Angela Tremmel


Entrepreneurship Club 
Advisor
Derek Burtch


Environmental Club
Advisor
Kristy Santangelo


Fashion Forward 
Advisor
Sarah Holcombe


Fellowship of Christian Athletes
Advisor
Matt Myers


Fencing Club 
Advisor
Shannon Fisher 


French Club
Advisor
Stephanie Fejko


French Honor Society 
Advisor
Stephanie Fejko


German Club 
Advisor
Nicole Moore


German Honor Society 
Advisor
Nicole Moore


Glamour Gals
Advisor
Sammi Frobose


GRL PWR
Advisor
Angela Tremmel


GSA
Advisors
Sarah McCarty
Elizabeth Gordon


Integration Club
Advisors
Mark Greve 


InterAct Service Club
Advisors
Lisa Baehr
Ali Baxendale


Junior State of America
Advisors
Lisa Baehr
Ali Baxendale


Kneading for the Needy 
Advisor
Amy Miller


Knots for Tots
Advisor
Corrine Gannon


L.I.F.E. Club (Learning interesting skills for everyone)
Advisor
TBD


Laughter Yoga
Advisor
Shannon Mitchell


Liberty in North Korea (LiNK) 
Advisor
TBD


Liberty Theater Workshop 
Advisor
Dan Skroven


M.E.M.E.S (Make Entertaining Mobile Etchings or Sketches)
Advisor
Rachel Tyran


Medical Careers Club 
Advisor
Andrea Cox


Memory Makers Club 
Advisor
Sarah Saneholtz


Model the Future
Advisor
Carrie Ross


National English Honor Society
Advisor
Kristy Santangelo
Jill Martin 


National Honor Society 
Advisor
Elizabeth Alejandro 


Nintendo Club
Advisor
Katrina Ellis


Olentangy Liberty High School Winterline
Winterline
Travis Hicks 


Philosphy Club 
Advisor
Toni Evans


Photography Club 
Advisor
Corey Aumiller


Project Lit
Advisors
Hannah Rust
Angela Tremmel


Psychology Club
Advisors
Linda Crandall


Quiz Bowl/In The Know
Advisor
Mark Greve


Sailing Club
Advisor
Nate Bachman


Science Olympiad 
Advisors
Katrina Kurtek
Kevin Rush


Ski Club
Advisor
David Rathje


Spanish Club
Advisor
Tifanie Buckley


Spanish Honor Society 
Advisor
Tifanie Buckley


Speech and Debate Club
Advisors
Rebecca Granata
Sarah McCarty


Spikeball
Advisor
John Sansbury 


Sports Broadcast and Journalism Club
Advisor
Rebecca Granata


Student Council
Advisor
Lydia Grosse


Student Mentors
Advisors
Jaime Ashworth 
Sarah Holcombe


Students in World Affairs
Advisor
Carrie Ross Leeann


T.V. Production Club 
Advisor
Katie Banig


Tabletop Games Club
Advisor
Katie Kieselbach


The Future is Now
Advisor
Grant Gilsdorf 


Tri-M Music Honor Society 
Advisor
Jill Bixler


Ukulele Club
Advisor
Doug O'Neal


Ultimate Frisbee
Advisor
Chris Talbert


Warhammer
Advisor
Derek Burtch


Wrestling Stats
Advisor
Linda Crandall 


Writing Club
Advisor
Victoria Lewis 



 

Sports

FALL SPORTS

Cross Country - Boys


Cross Country - Girls


Field Hockey


Football


Golf - Boys 


Golf - Girls 


Soccer - Boys


Soccer - Girls 


Tennis - Girls 


Volleyball - Girls 


Cheerleading 


WINTER SPORTS 

Basketball - Boys


Baketball - Girls 


Bowling 


Diving 


Gymnastics 


Ice Hockey 


Swimming - Boys and Girls 


Wrestling


Cheerleading 


SPRING SPORTS 

Baseball


Lacrosse - Boys


Lacrosse - Girls 


Softball


Tennis - Boys 


Track - Girls 


Track - Boys


Track - Girls